Може би една от най-противоречивите забележителности на Пловдив е Джумая джамия. Мюсюлманският религиозен храм неведнъж е повдигал спорове и сблъсъци между гражданите, но въпреки всичко, постройката си остава една от най- интересните архитектурни явления в историята на града.
Разположена е в центъра на Пловдив, в подножието на Таксим тепе, точно на границата между квартал Капана и Главната. Може да се каже, че Джумаята дели Главната на две части. В непосредствена близост до османския паметник се намира Римския стадион. Това съчетание на древност и османска култура повдига много въпросителни и придава любопитен характер върху структурата на града, особено в букет със сградите наоколо.
Оригиналното й име е Мурадие джамия, защото се вярва, че е била създадена по времето на султан Мурад и именно той е финансирал построяването й. Джамията е с размери 40 на 30 метра. Стените са изградени, като два пласта тухли се редуват с един пласт дялан камък. Тухли са поставени и отвесно между каменните блокове. Вярва се, че строителите й са били местни, защото подобен вид зидария се е практикувал на Балканите още преди пристигането на Османската империя. Първоначално е имало два входа за молитви - източен и северен, но в наши дни източният вход е зазидан. Молитвеното помещение е покрито с девет купола, носени от четири стълба в центъра на сградата.
Постройката е забележителна сама по себе си и въпреки противоречивите емоции, които поражда, тя се приема не само като религиозен, но и като културен и исторически храм. До единия вход функционира турска сладкарница, която винаги е изпълнена от посетители - християни, както и мюсюлмани. Вторите се молят чинно под минарето, защото джамията е още действаща, а и там се намира централата на мюсюлманското вероизповедание в Пловдив.
Дали разделя или обединява етносите, не е въпрос, който можем да засегнем. Джамията е постройка за ценителите на архитектурно изящество и точно поради тази причина, не може да останеш безпристрастен към същността й.